Сторінка батьків

Адаптація дитини до дошкільного закладу

в запитаннях і відповідях

У якому віці ліпше розпочинати навчання дитини

в дошкільному навчальному закладі?

До кожної дитини потрібен індивідуальний підхід, тому однозначно відповісти на це запитання складно. Якщо дитина самостійна, розвивається відповідно до віку, то її можна сміливо довіряти вихователям уже на третьому році життя. Хворобливим та менш самостійним дітям ліпше бути вдома з батьками до трьох років.

Чимало батьків хочуть оформити до дошкільного закладу малят, яким виповнився рік чи півтора. Але радимо зачекати. Адже дитина в такому віці ще потребує особливого догляду, який може забезпечити тільки мама.

Ураховуйте, що діти третього року життя легше адаптуються до умов дошкільного закладу, ніж 4-5-річні діти.

Чому дитина вранці не хоче йти до дитсадка, а ввечері – додому?

Усі батьки мріють про те, щоб дитина вранці залюбки і з гарним настроєм бігла в дитсадок, а ввечері, побачивши маму або тата, збирала іграшки, прощалася з дітьми, вихователями і спокійно поверталася додому. Але, на жаль, так буває не завжди.

Легко і без сліз дитина вранці прощається з мамою/татом лише тоді, коли вже цілком адаптувалася до дитячого садка – коли образ батьків уже міцно закріпився в дитячій свідомості.

А от іти додому дитина не хоче здебільшого тоді, коли бере участь у цікавій грі або саме зайнята іншим видом діяльності. Якщо так трапляється часто, укладіть з дитиною угоду: ви приходите по неї ввечері і дозволяєте їй погратися ще 10 хвилин, щоб вона завершила усі справи й попрощалася з друзями й вихователями. Це буде чесно щодо дитини, адже навіть дорослим складно миттю відірватися від цікавого заняття. Або ж заплануйте разом якусь цікаву справу після дитячого садка: наприклад, погодувати бездомного собаку, почитати цікавий журнал, погратися на спортивному майданчику поряд з домом тощо.

Чи можна полегшити період адаптації дитини до нових умов? Як це зробити?

Можна й потрібно. Ось кілька порад, як це зробити.

• Намагайтеся якомога раніше тренувати систему адаптаційних механізмів дитини – привчати до умов і ситуацій, у яких їй потрібно змінювати свою поведінку.
  • У жодному разі не обговорюйте у присутності дитини проблеми, пов’язані з дитячим садком. Не показуйте дитині, що ви хвилюєтеся, боїтеся або в чомусь невпевнені.
  • Довідайтеся про всі режимні моменти в дитячому садку та введіть їх у режим дня дитини заздалегідь. У вихідні намагайтеся дотримуватися такого самого режиму.
  • Якомога раніше познайомте дитину з вихователями й дітьми у групі, куди вона незабаром прийде.
  • Завчасно формуйте позитивне ставлення дитини до відвідування дитячого садка. Розповідайте веселі історії із життя знайомих вам дітей, які ходили до дитячого садка, діліться своїм досвідом.
  • У перший тиждень відвідування дитячого садка залишайте там дитину на дві-три години.
  • Розкажіть дитині, що вона завжди може звернутися по допомогу до вихователя. Ім`я та по батькові вихователя постійно згадуйте під час розмов про дитячий садок. Його образ має бути позитивним у свідомості дитини.
  • Готуйте дитину до тимчасової розлуки з вами і давайте зрозуміти, що це неминуче, оскільки вона вже доросла. І найголовніше – постійно пояснюйте дитині, що вона для вас, як і раніше, найдорожча й найулюбленіша.

Як подолати переживання батьків в адаптаційний період

малюка?

Насамперед усвідомте, що всі батьки дошкільників через це проходять. У жодному разі не карайте себе за те, що ви робите щось погане, залишаючи дитину в дошкільному закладі. Будьте впевнені в тому, що малюк звикне до садка, що в нього з’являться там нові друзі.

Контролюйте свої емоції. Дитина відчуває ваші страхи й переймає їх. Якщо ви будете впевнені в тому, що все робите правильно, то й дитина буде спокійна.

Не тримайте в собі тривоги й переживання. Обговорюйте їх із чоловіком, батьками, подругами, мамами інших дошкільників із групи, яку відвідує ваша дитина, педагогами дошкільного закладу.

Будьте впевнені й послідовні у своєму рішенні. І не бійтеся аргументувати його дитині.

В дошкільному закладі здійснює роботу:
   - консультативний пункт для батьків з питань профілактики та корекції мовленнєвих порушень у дітей "В "Теремок" до логопеда":
     середа 10.00 - 11.00 - вчитель-логопед Чорнорот Ю.М.
     четвер 13.00 - 14.00 - вчителя-логопеди Ломакіна О.В., Волошина Н.І.

- інформаційне бюро "Запитуйте - відповідаємо" кожного четверга місяця з 14.00 до 17.00
індивідуальні консультації, поради, рекомендації, розв'язання проблемних ситуацій за участю: завідувача ДНЗ, вихователя-методиста, практичного психолога, вчителя-дефектолога, лікаря-педіатра, інструктора ЛФК, медичної сестри з дієтичного харчування, інструктора з фізкультури.

школа педагогічної просвіти батьків(батьківський всеобуч
- клуб молодих батьків “Моя крихітка”
- педфакультатив “Майбутній першо-класник”

Організувати Дні відкритих дверей:

• «Мами і тата на гостині у малят».
  1. «Знайомство з дошкільним закладом, його традиціями, правилами, особливо-стями освітньої роботи» (екскурсія-огляд)
  2. «Вчимося розуміти дітей» усний журнал);
  3. «Буденні справи дітей у дошкільному закладі».(фотоширма).
  • « Єдиний простір»
  1. «І малята і батьки разом грають залюбки». (музично-фізкультурне дозвілля).
  2. Батьківський авторитет. (коло ідей)
  3. «Наші діти граються». (фотоширма)
  • «Українськи ми малята – Україна наша мати»
  1. «Відіо-перегляд зрізів занять з морально-емоційного розвитку дошкільників»